Obrázek1

CO JE KIVA?

KiVa je program proti šikaně, který vyvinula Univerzita v Turku s finanční podporou finského Ministerstva školství a kultury. Je založený na důkazech, což znamená, že jeho efektivita byla vědecky prokázána. Program KiVa nabízí širokou škálu konkrétních nástrojů a materiálů, s jejichž pomocí mohou školy bojovat se šikanou.

Je využíván nejen ve Finsku ale i v dalších 22 zemích.

S programem KiVa se žáci ve škole setkávají v průběhu celé školní docházky.

ZÁKLADNÍ CÍLE PROGRAMU

Prevence nových případů šikany

Efektivní řešení již vzniklých případů šikany

Minimalizace negativních následků šikany

TŘI ZÁKLADNÍ PILÍŘE

Obrázek2

1) Prevence

20 vyučovacích hodin KiVa lekcí vedené třídním vyučujícím a KiVa týmem.

Cíle KiVa lekcí a témat:

Pochopení toho, jakou roli při šikaně hraje kolektiv.

Posílení empatie vůči šikanovaným žákům.

Osvojení si možností, jak šikanovaného spolužáka podpořit.

Přijetí odpovědnosti za to, aby v kolektivu k šikaně nedocházelo.

Během těchto lekcí žáky čekají diskuze, práce ve skupinách, videa o šikaně i praktický nácvik konkrétních situací. Lekce se zpočátku zaměřují na obecná témata, např. význam respektu v mezilidských vztazích, později na konkrétní témata spojená se šikanou, její mechanismy a následky.

2) Intervence aneb řešení šikany - univerzální postup

Konkrétní případy šikany řeší členové KiVa týmu: Mgr. Jana Peštová, DiS. Lucie Veličová, Bc. Monika Volfová

Postup:

Když se škola dozví o případu šikany, jeho řešením se zabývá KiVa tým ve spolupráci s třídním vyučujícím.

První kontaktovaný člověk, který zjistí, že se jedná o šikanu, předá případ KiVa týmu.

KiVa tým provede rozhovory s obětí šikany a s agresorem/agresory (odděleně).

Třídní vyučující provede rozhovor s několika spolužáky oběti šikany, kteří se šikanování neúčastnili, mají dobré společenské dovednosti a dobré postavení ve třídě, aby šikanovaného podpořili.

Po určité době proběhnou kontrolní rozhovory s obětí šikany a agresorem/agresory. Zjišťuje se, zda došlo k nápravě/ změně chování agresora.

O případech šikany, které řeší KiVa tým, jsou vždy informováni rodiče zúčastněných žáků. Nejčastěji jsou informováni telefonicky.

Je-li to potřeba, mohou být do školy pozváni i rodiče, ale není to automatická praxe. Žáci nejdřív dostanou příležitost, aby své chování změnili sami.

3) Monitoring

V červnu vždy proběhne anonymní dotazník pro žáky i vyučující KiVa lekcí, který zkoumá výskyt šikany a atmosféru na škole.

CO MOHU JAKO RODIČ UDĚLAT PRO OMEZENÍ ŠIKANY?

Brát šikanu (či podezření na ni) vždy vážně.

Spolupracovat se školou, o šikaně ji informovat.

Důvěřovat škole (KiVa týmu), že problém dokáže řešit.

Mluvit o šikaně se svým dítětem, a to i v případě, že není obětí šikany/nikoho nešikanuje.

Podpořme děti/dospívající, aby se k šikanování druhých nepřidávali, aby oběti šikany podporovali a šikanu vždy nahlásili dospělým!

Průvodce pro rodiče: naleznete zde

Více na: www.kivaprogram.net, https://ceskarepublika.kivaprogram.net/